انحصار، مهم‌ترین دشمن کیفیت

سقایی

«راهبرد ملی کیفیت» محوری‌ترین موضوع پنجمین کنفرانس مدیریت کیفیت است که از ۹تا ۱۰آبان‌ماه برگزار می‌شود. در واقع تدوین این راهبرد به یکی از خروجی‌های این کنفرانس تبدیل خواهد شد.

این کنفرانس به گونه‌ای طراحی شده که در کنار مقالات علمی مطرح‌شده، میزگردهایی برگزار شود تا به موضوعات مهمی همچون کیفیت محصولات و خدمات کشور بپردازد که در نهایت بخشی از خروجی این کنفرانس، پیشنهاد تدوین راهبرد ملی کیفیت خواهد بود.پس از تدوین آن، تهیه سند راهبرد ملی کیفیت به بخش‌های دولتی و قانونگذار پیشنهاد می‌شود. البته این سند شکلی به خود خواهد گرفت که حالت ابلاغی یا دستوری نداشته باشد بلکه به بخش‌های خصوصی و دولتی برای اجرا پیشنهاد داده می‌شود. به هر حال امیدواریم این راهبرد در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد تا از این طریق امکان ابلاغ فراهم شود.یکی دیگر از اهداف این کنفرانس، پیشنهاد تدوین سند راهبردی کیفیت به کل فضای کسب‌وکار کشور است که موضوعات مهم در قالب «پنل» ارائه می‌شود و صاحبان بخش صنعت یا افرادی از بخش‌های دولتی در آن حضور خواهند داشت که راهبرد ملی کیفیت در این نشست‌ها به بحث گذاشته می‌شود و در نهایت به صورت پیشنهادهایی تدوین می‌شود و در اختیار کسانی که این راهبردها را به‌کار می‌برند، قرار خواهد گرفت. بی‌شک راهبرد ملی کیفیت بر پایه مدیریت کیفیت و استانداردسازی خواهد بود و برای گرفتن نتایج بهتر در ارتباط با کیفیت محصولات و خدمات لازم است مشخص شود که در بخش‌های مختلف چه اقداماتی باید انجام داد. به بیانی دیگر، راهبردها یا خط‌مشی‌های کلیدی را مشخص کنیم که طیف وسیعی در بخش‌های خدماتی از جمله بانک، بیمه، خودرو، صنایع و… را در بر دارد.
البته تهیه سند راهبرد ملی یک گام رو به جلوست و نمی‌توان انتظار نتایج محکمی از آن داشت. به هر حال در کمیته علمی و در بخش راهبردی تمام تلاش خود را برای اجرایی شدن راهبرد ملی کیفیت انجام خواهیم داد. اما اینکه تا چه اندازه این راهبرد اجرایی شود، به فضای رقابتی کشور مربوط است. با توجه به تغییرات مثبتی که در فضای سیاسی و اقتصادی کشور رخ داده، هر اندازه صنعت تقویت و رقابت در آن جدی‌تر شود، بحث کیفیت نیز مهم‌تر خواهد بود. چراکه مهم‌ترین دشمن کیفیت «انحصار» است بنابراین با توجه به چنین شرایطی هر اندازه فضای کسب‌وکار کشور مطلوب‌تر باشد، می‌توان انتظار داشت که کیفیت نیز بیشتر رشد یابد. درمجموع امیدواریم راهبرد ملی کیفیت در برنامه ششم توسعه منعکس و دیده شود تا اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

عباس سقایی – دبیر کمیته علمی پنجمین کنفرانس مدیریت کیفیت

Related posts