پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت

کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت8

اینک پس از ده سال ؛ آبان ماه امسال در تهران

پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی انجمن مدیریت کیفیت ایران؛ پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ آبان ماه سال جاری در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، انجمن مدیریت کیفیت با بهره گیری از تجربیات گذشته گروه کارشناسان ایران، برنامه ریزی برای برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت را پس از حدود ده سال در دستور کار قرار داده و در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ آبان ماه سال جاری این کنفرانس را با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد کرد.
گفتنی است موضوع محوری این کنفرانس “نهضت کیفیت، موفقیت پایدار، رقابت پذیری” انتخاب شده است که امید می رود با تحولاتی که در روابط بهتر و تعامل بیشتر با دیگر کشورها صورت می گیرد بتواند راه گشای فعالیت های بخش های دولتی و خصوصی در فضای جدید باشد.
لازم به ذکر است که چهار دوره کنفرانس های بین المللی مدیریت کیفیت با مشارکت سازمان استاندارد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور توسط گروه کارشناسان ایران در سال های قبل برگزار شده است که کنفرانس اول با عنوان محوری “مبانی و مفاهیم مدیریت کیفیت فراگیر” در آبان ماه سال ۱۳۷۷ برگزار شد که خود واژه جدیدی در مبحث مدیریت به شمار می رفت.
کنفرانس دوم نیز با عنوان محوری “مدیریت کیفیت و تحول نظام اداری و بخش خدمات” در آذرماه ۱۳۷۹ با سخنرانی افتتاحیه دکتر محمدرضا عارف، معاون وقت رئیس جمهور و رییس وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد که خود موجب صدور مصوبه شورایعالی اداری در خرداد ماه ۱۳۸۰ مبنی بر لزوم استقرار مدیریت کیفیت در بخش دولتی شد.
بر اساس این گزارش، کنفرانس سوم نیز با موضوع محوری “مدیریت کیفیت دروازه ورود به اقتصاد نوین جهانی” طی روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸آذرماه ۱۳۸۱ با حضور بیش از ۱۵۰۰ شرکت کننده و با سخنرانی ۲۲ سخنران خارجی و ۵۳ سخنران ایرانی برگزار شد. در این کنفرانس دکتر محمد ستاری فر، معاون وقت رییس جمهور به عنوان سخنران افتتاحیه حضور داشت و با توجه به اهمیت موضوع، مفاد بیانیه پایانی کنفرانس را طی نامه مفصلی برای رییس جمهور وقت ارسال کرد و متقاضی ابلاغ اجرای آن به دستگاه های ذیربط شد. متعاقبا نیز رییس جمهور وقت طی نامه ای اجرای این بیانیه را به دکتر محمدرضا عارف معاون اول رئیس جمهور ابلاغ کرد.
گفتنی است کنفرانس چهارم در روزهای ۲۹ و ۳۰ آذر و اول دیماه ۱۳۸۳ با موضوع محوری “مدیریت کیفیت و رقابت پذیری پایدار در فضای جهانی” با حضور بیش از ۱۶۰۰ شرکت کننده در مدت سه روز با سخنرانی ۲۵ سخنران خارجی و مشارکت علمی حدود ۸۰ نفر از اساتید و مسئولین ارشد کشور به صورت سخنرانی، کارگاه آموزشی، و میزگرد تحلیلی در هفت سالن به طور موازی برگزار شد. سخنران افتتاحیه این کنفرانس دکتر معصومه ابتکار معاون وقت رییس جمهور بود که این مقام مسئول موضوع مدیریت کیفیت را به کیفیت زندگی ربط داد و ادامه آن را در فضای گسترده تری یادآور شد. در این کنفرانس، جشنواره فیلم و عکس کیفیت نیز برای اولین بار برگزار شد و به کیفیت به زبان هنر و تصویر پرداخته شد.
لازم به ذکر است چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت، برنامه ریزی برای برگزاری کنفرانس پنجم نیز برای سال ۱۳۸۵ انجام شد و اقدامات اولیه نیز صورت گرفت، ولی متاسفانه به دلیل تغییر فضای کارشناسی در کشور این کنفرانس برگزار نشد.
عدم برگزاری این کنفرانس موجب شد تا تعداد زیادی از سمینارها و گردهمایی ها و جشنواره ها با نام های مختلف که غالبا اهداف سودآوری را دنبال می کردند، در کشور جاری شود که خود موجب به انحراف کشیده شدن موضوعات مهم و اساسی در زمینه مدیریت کیفیت شده است.
بر اساس این گزارش با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اقداماتی که در بازنگری قانون سازمان ملی استاندارد و جایگاه این سازمان مهم در کشور شده است و همچنین فعالیت مجدد سازمان مدیریت و برنامه ریزی،خلا یک فعالیت علمی پژوهشی گسترده و فراگیر در زمینه مدیریت کیفیت مشاهده می شود و همین موضوع ضرورت برگزاری مجدد این کنفرانس ها را مشخص می کند.
پس از برگزاری چهار دوره کنفرانس موفق، دبیرخانه دائمی کنفرانس با توجه به تغییرات محیطی و تجربیات کسب شده، معتقد است نگرش های دهه گذشته دیگر پاسخگوی نیازهای جامعه امروز نیست. در همین راستا دبیرخانه دائمی کنفرانس که در انجمن مدیریت کیفیت ایران استقرار یافته، با پایش تحولات اقتصادی و اجتماعی کشور با هدف رفع موانع ایجاد شده در دهه گذشته و همزمان با تدوین برنامه ششم توسعه کشور و همچنین همگام با برنامه های دولت یازدهم، با رویکردی جدید با برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت به موضوع “ تدوین راهبرد ملی کیفیت ” می پردازد.

در پی برگزاری موفقیت آمیز اولین جشنواره فیلم و کیفیت، و صدور بند ۱۸ قطعنامه پایانی چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت مبنی بر توجه هر چه بیشتر به ساماندهی خلاقیت های حوزه هنر و استفاده از ابزارهای رسانه ملی برای شروع و فرهنگ سازی مفهوم کیفیت در جامعه؛نخستین دوسالانه “عکس کیفیت” و دومین جشنواره “فیلم و کیفیت” به منظور بهره برداری از خلاقیت جامعه هنری کشور در راستای ارتقاء فرهنگ کیفیت، به وسیله پیوند کیفیت با هنر؛ در آستانه روز ملی کیفیت، هم زمان و در کنار پنجمین کنفرانس
بین المللی مدیریت کیفیت و دوازدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران در آبان ماه سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.
لذا ازکلیه علاقمندان دعوت بعمل می آید در صورت تمایل آثار خود را به دبیرخانه این مسابقه ارائه نمایند.

با چنین رویکردی کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت تحولات مثبت انجام شده در دولت تدبیر و امید را به فال نیک گرفته و هدف خود را بررسی علمی و کارشناسی و تبیین ابعاد و اجزاء راهبرد ملی کیفیت در کشور قرار داده است.