چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت

چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت در فواصل زمانی ۲۹ آذر تا ۱ دی ماه ۱۳۸۳ با موضوع مدیریت کیفیت و رقابت پذیری پایدار در فضای جهانی در شرایطی برگزار گردید که کشور در شرایط حساسی از نظر تحول اقتصادی و اجتماعی . مناسبات بین المللی قرار داشت و در برنامه چهارم توسعه، دستیابی به اقتصاد دانایی محور و تعامل با اقتصاد جهانی مورد تاکید قرار گرفته و متوسط رشد سالانه تولید ناخالص ملی ۸ درصد پیش بینی شده است. به موازات تغییرات داخلی، تحولات بین المللی در ابعاد تکنولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی با سرعتی فراتر از دهه های گذشته، همه کشورهای جهان از جمله ایران را به رقابتی بسیار شدیدتر از گذشته وادار نمود.

کنفرانس چهارم در مدت سه روز در هفت سالن موازی برگزار گردید که رئوس مطالب و مقالات در ۴۲ بخش تخصصی براساس موضوعات زیر و اهداف تعیین شده دسته بندی شده بودند:

 1. ارزیابی انطباق و تجارت جهانی

  این بخش به الزامات ویژگی محصولات و روش های تولید و عرضه کالاها در معاملات و تعاملات جهانی پرداخت و با معرفی استانداردها و مقررات بین المللی و منطقه ای، جایگاه نظام ارزیابی انطباق، نظام استاندارد سازی و اعتباربخشی را بعنوان ساز و کار نظام های ملی کیفیت کشور مورد بررسی قرار داد.
 2. راهبردهای رقابت پذیری

  این بخش بر رویکرد استراتژیک برای رقابت پایدار و نقش مدیریت کیفیت در تولید و عرضه کالاها و خدمات و جایگاه حمایتی و هدایتی یازمان های حاکمیتی تمرکز داشت.
 3. تحول راهبردی برای اقتصاد نوین جهانی

  در این بخش، متخصصین دانش اقتصاد و مدیریت نوین ،ساختار و ساز و کارهای مورد نیاز در گذر استراتژیک کشور برای حضوری فعال در اقتصاد نوین جهانی را مورد توجه قرار دادند و ضرورت های مدیریتی در این گذر را ذکر کردند و در انتها پیشنهاداتی را براساس ویژگی های نظام نوین جهانی ارائه شد.
 4. تعاملی نوین در کیفیت و فرهنگ سازمانی

  شایستگی کارکنان و ارزشهای اجتماعی و فرهنگ سازمانی در این بخش تخصصی مورد توجه قرار داشت و راهکارهای کاربردی برای انطباق فرهنگ سازمانی بنگاه های افتصادی ایران، با استانداردهای جهانی، با توجه به ارزش های اسلامی و ملی ارائه شد.
 5. ساختارها و رفتارها در سازمان های مجازی و شبکه ای

  با توجه به اینکه با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در جهان چالش های جدیدی پیش روی سازمان های بزرگ قرار گرفته است و همچنین فضای مجازی حاصله موجب شده است که بسیاری روش های کنترل و سیستم های مدیریتی دیگر کارساز نباشند و لذا برای مدیران ارشد سازمان های بزرگ سوالات بسیاری از جمله موارد زیر ایجاد شوند.مدیریت منابع انسانی در سازمان های شبکه ای و مجازی چگونه است؟ آیا مدل های موجود سیستم تضمین کیفیت در سازمان های شبکه ای و مجازی قابل اعتماد است؟ برای اطمینان بخش بودن برون سپاری فعالیت ها در سازمان های بزرگ چه باید کرد؟ این ها از جمله سوالاتی است که در این بخش مورد بررسی قرار گرفتند.
 6. اخلاق سازمانی در بستر جهانی

  در این بخش مقالات تخصصی در زمینه های ؛ویژگی های اخلاقی سازمان ها در عرصه های نوین رقابت جهانی، ارزشهای سازمانی و تعامل آن با مدیریت نوین، الزامات اعتبار اجتماعی برای سازمان، مورد تامل و تحلیل قرار گرفت.
 7. سازمان در مسیر تعالی

  چگونه برای سازمان خود برای رسیدن به تعالی نقشه راه ترسیم کنیم؟ تجارب ملی در این مسیر حکایت از چه واقعیت هایی دارد؟ جایگاه نظام های استاندارد ملی، جایزه ملی کیفیت و جوائز بهره وری و ترازیابی و نقش تشکل های غیردولتی در این امور از جمله مواردی هستند که در این بخش مطرح گردیدند.
 8. محیط زیست و رقابت پذیری

  در این بخش مقالاتی در زمینه نقش مدیریت منابع و محیط زیست در رقابت پذیری پایدار و ابزارهای نوین برای صرفه جوئی در منابع آب، برق، انرژی و… با توجه به تجارب جهانی ارائه شد.
 9. ابزارهای نوین مهندسی کیفیت

  کدام یک از ده ها ابزار شناخته شده در مهندسی کیفیت برای بهبود فرایندها و محصولات سازمان های ایرانی مفیدتر هستند؟ چگونه می توان نقش وجایگاه این ابزارها را شناسائی نمود؟ این بخش از کنفرانس از طری ارائه مقالات متعدد به چنین دغدغه های فکری مدیریتی پرداخت.
 10. اندازه گیری عملکرد

  اندازه گیری عملکرد و بهره گیری از سازوکارهای نوین مدیریتی برای تعیین و اندازه گیری شاخص های اثربخشی، کارایی در سازمان ها و با اتکا بر اعداد و ارقام و تجربیات کشورها در این زمینه از مهمترین مباحث این بخش بود.
 11. ساختارمناسب برای سازمان های آینده

  با توجه به اینکه قرن ?? با شرایط و مختصات جدیدی حضور خود را اعلام نموده و با خود دغدغه هایی مثل اثرات پدیده های جهانی شدن، تغییرات روز افزون تکنولوژی، مسائل زیست محیطی، محدودیت های بازار رقابتی، فضای مجازی، تجارت الکترونیک و بسیاری از موارد دیگر را برای مدیران بوجود آورده است. محققین داخلی و خارجی با ارائه مقالات تخصصی در این بخش از کنفرانس به ارائه محورهای زیر متمرکز بودند: ویژگی های این دنیای جدید چگونه است و چطور می توانیم خود را برای آینده مجهز کنیم؟ مشخصه های کمی و کیفی سازمان های فردا چیست؟
 12. پارادایم نوین در بانکداری

  شناسایی و درک ویژگی های نوین در بانکداری و نقش آن در توسعه اقتصادی و ارائه مدلی نوین برای سنجش کیفیت خدمات در نظام بانکی، مسائلی بودند که این بخش مورد بررسی قرار گرفت.
 13. اقتصاد سینما و مدیریت کیفیت

  در این بخش تحولات سینمای ایران و دستاوردهای آن مورد بحث قرار گرفت و چگونگی استفاده از سیستم ها و فنون مدیریت کیفیت و مهندسی فیلم در ایجاد مزیت رقابتی در این صنعت بررسی و مورد استقبال عموم واقع گردید.

سمینارهای تخصصی

از ویژگی های چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت کیفیت برگزاری نشست های تخصصی با حضوراستادان داخلی و بین المللی به منظور تحلیل نقاط قوت و ضعف در بخش های متعدد اقتصادی و مدیریتی کشور، و ارائه راهکارهای استراتژیک بود. در این بخش سمینارهای تخصصی در ارتباط با تحولات مدیریت کیفیت در بخش های زیر ارائه شد:

 • مدیریت کیفیت در نفت و گاز
 • مدیریت کیفیت در ساخت و ساز
 • مدیریت کیفیت در بخش کشاورزی و صنایع غذایی
 • مدیریت کیفیت در بهداشت و درمان

نشست های تحلیلی

 1. نشست تحلیلی: نقد و تحلیل عملکرد در نظام بانک و بیمه

  نارسائی های نظام بانکی برای پشتیبانی از اقتصاد ملی و همچنین ضعف نظام بیمه اعتباری کشور در ایجاد تضمین در نظام پولی و بانکی و ارائه راهکارهای رهبردی و کاربردی از رئوس اصلی مطالب مطروحه در این نشست تخصصی بود.
 2. نشست تحلیلی: نام تجاری و رقابت پذیری پایدار فضای جهانی

  چگونه سازمان های رقابت پذیر با ایجاد نام تجاری،بازار خود را گسترش می دهند؟ در این میان سطح یکنواخت کیفیت چگونه ایجاد و حفظ می شود؟ جایگاه و نقش سازمان توسعه و تجارت ایران در این حوزه چیست؟ آیا یا ساز و کارها و قابلیت های موجود در موسسه استاندارد امکان تضمین کیفیت محصولات و حفاظت از تولیدات داخلی در بازارهای جهانی وجود دارد؟ این محورها دغدغه های اصلی متخصصین این نشست تحلیلی را نشان میداد.
 3. نشست تحلیلی : محورهای مدیریتی در برنامه های توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی

  مباحث کلان مدیریتی و اقتصادی کشور در این نشست تحلیلی مورد توجه قرار گرفتند. جایگاه و نقش محورهای مدیریتی به عنوان محمل اجرایی در برنامه چهارم توسعه چگونه طرح ریزی شده است؟ راهکارهای ارتقاء کیفیت و بهره وری در این برنامه چیست؟ آیا برنامه چهارم نگرشی کیفیتی بر توسعه دارد؟ استراتژی کیفیت در آن تنیده شده است؟
 4. نشست تحلیلی :برنامه استراتژیک بهره وری در بخش بهداشت و درمان

  در این نشست تحلیلی ضمن بررسی وضعیت شاخص های بهره وری در بخش بهداشت و درمان کشور، برای نخستین با رویکرد صادراتی به بخش پزشکی و درمانی کشور با در نظر گرفتن مزیت رقابتی این بخش مطرح شد.

سمینارهای آموزشی

در کنفرانس چهارم به موازات مطالب علمی، فضایی برای ارائه دستاوردهای سازمان های موفق ایجاد گردید که طی آن تجربیات بعضی از سازمان های بزرگ ارائه شد.

کارگاه های آموزشی

در کنفرانس چهارم کارگاه آموزشی با سرفصل های زیر توسط اساتید ایرانی و خارجی برگزار شد:

 • کایزن، هنر بهبود مستمر
 • کاربرد متدولوژی شش سیگما در فرایندهای فروش و بازاریابی
 • استاندارد ISO/TS 16949 برای صنعت خودروسازی
 • ویژگی های طراحی فرایند در ارئه خدمات
 • بکارگیری استانداردهای جهانی برای سرآمدی
 • اندازه گیری عملکرد در سازمان ها
 • مدیریت فرایند با روش گمبا کایزن
 • چگونه مسیر تعالی را بسازیم؟
 • طرح ریزی اجرای تلفیقی سیستم مدیریت و مدل خود ارزیابی
 • مدیریت کیفیت در سازمان های شبکه ای و مجازی
 • تلفیق مدیریت بحران و مدیریت سرمایه
 • پرورش مدیران جهانی، شرط رقابت پذیری سازمانی
 • رهبری و مدیریت کیفیت در سازمان
 • اندازه گیری کیفیت خدمات
 • مدیریت عملکرد در بخش دولتی
 • کارگاه تخصصی صنعت خودرو

قطعنامه کنفرانس چهارم